Elbistan’ın tarım sektörünün lider kuruluşu Aybaklar Tarım Ürünleri A.Ş., TURQUALITY Marka programı desteğiyle dünya markası olma yolunda önemli bir adım attı.

Dünyanın 41 ülkesine cin mısırı ve çerezlik ayçiçeği ihraç ederek 2022 yılında tarım sektörünün ihracat şampiyonluğunu elinde bulunduran Aybaklar Tarım Ürünleri A.Ş., dünyanın ilk ve tek markalaşma programı olan TURQUALITY’e kabul edilen dünya markası potansiyeli olan firmalar arasında yerini aldı.

Çeyrek asır önce Elbistan’ın topraklarının bereketini dünya sofralarına taşıma hedefiyle faaliyete başlayan Aybaklar Tarım Ürünleri A.Ş., kent ve ülke ekonomisine önemli katkı sunmaya devam ediyor. Çerezlik ayçiçeği ile adım atığı sektörde ürün çeşitliliğine cin mısırını da ekleyen Aybaklar Tarım Ürünleri A.Ş., Elbistan’ın adının dünyanın birçok ülkesinde yer bulmasını sağlayarak öncü rol üstlendi. 2022 yılında 26 ülkeye yaptığı ihracatla, tarım sektöründe Kahramanmaraş birincisi olan Aybaklar Tarım Ürünleri A.Ş., hedefleri doğrultusunda emin adımlarla ilerleyerek bu sayıyı 41’e çıkardı.

Tarım sektöründe Elbistan’ın ve bölgenin lokomotifi olan Aybaklar, kaliteden ödün vermeyerek dünya sofralarının tercih ettiği ürünleri elde etmek için de AR-GE ve tohumculuk alanlarında da kendini yenilemeyi bildi.

Global marka hedefi için de çalışmalar sürdüren Aybaklar, sektörün geleceğinde bir adım önde olma vizyonuyla dünyanın devlet destekli ilk ve tek programı olan TURQUALITY kapsamına girerek önemli bir başarı sağladı.

Aybaklar Tarım Ürünleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Yıldırım, TURQUALITY gibi özel bir programın içinde yer alarak bir ilke imza attıklarını söyledi.

Türkiye genelinde Dünya markası potansiyeli olan seçkin firmadan biri olduklarını vurgulayan Yıldırım, programın, Elbistan’ın bağrından doğan Aybaklar’ı dünya markasına dönüştürme hedefleri için büyük katkı sunacağının altını çizdi.

TURQUALITY destek programının, uzun soluklu bir süreç olduğuna değinen Yıldırım, şöyle devam etti:

“TURQUALITY, dünyanın devlet destekli ilk ve tek markalaşma programıdır. Günümüzde gittikçe ağırlaşan rekabet koşulları ve değişen tüketim kalıpları uluslararası arenada yer almak isteyen şirketleri daha fazla katma değer ve daha fazla pazar payı anlamına gelen güçlü Dünya markaları oluşturmaya teşvik ediyor. Küresel Türk markalarından yurtiçinde lokomotif oluşturmak, şirketlerin marka gücü ve kurumsal altyapısını güçlendirmek, yurtiçinde marka bilinci ve farkındalık sağlamak amacıyla finansal kaynak sunup yol haritası çiziyor.

Global Türk markaları oluşturabilmek için firmaların ve markalarının gelişimlerine yönelik strateji, operasyon, organizasyon ve teknoloji danışmanlığı çalışmaları ile destek olmayı amaçlayan programda; dünya çapında deneyimli 5 danışman firmadan birinin danışmanlığında yolumuza devam edeceğiz. Yurtdışında olumlu Türk malı imajının oluşturulması ve tutundurulması için iletişim ve tanıtım faaliyetlerinde bulunacağız. Gelişim Yol Haritası Çalışması çerçevesinde markalaşma yol haritası oluşturarak bu haritanın hayata geçirilmesinde destek alacağız.”

Yıldırım, “1999 yılında başladığımız yolda, bir dünya markası haline gelerek şehrimize ve ülkemize katma değer üretmekten, sektörün gelişimine katkı yapmaktan dolayı oldukça mutluyuz. İnşallah, Elbistan’ın bağrından çıkarak dünya çapında bilinen bir oyuncu haline gelmek, tüm dünya vatandaşlarını ürünlerimizle tanıştıracağımıza inancımız tam” şeklinde konuştu.

Kaynak: https://www.elbistaninsesi.com/haber/18663172/aybaklar-as-dunya-markasi-olma-yolunda-ilk-adimi-atti